Shrnutí roku 2014

Jaký byl pro nás rok 2014

Naši psi jsou pro nás hlavně parťáci a jsou typičtí rodinní psi, kteří jsou rodině plně oddaní. K dětem jsou velice přátelští a neuvěřitelně trpěliví. Mám dva syny, kteří s pejsky vyrůstají od malička a nikdy jsem neměla problém, při jejich společných hrách. Naše první pejsky jsme si koupili, když klukům bylo jednomu dva roky a druhému 6 měsíců. Kluci moc dobře vědí, že jsou to živá zvířátka, a že jim nesmí ubližovat, ale občas se stane, že pejsky zmáčknou, "zalehnou" nebo nějak jinak omezí. Ani jeden z našich ausíků na ně nikdy nezavrčel nebo nedej bože po nich "nevyjel". Další vlastnost, která je pro mě neocenitelná, je to, že venku neutíkají. Pořizovala jsem si je jako pejsky ke koním a to plní dokonale. Vůbec nemají tendence honit zvěř, když vidí srnky, jen na ně zavolám a oni mě následují. Drží se mě a koně, abych jim náhodou neutekla. :-) Jsou velmi přátelští k jiným psům. Navštěvuji s nimi agility a obedience. Tam jsem moc ráda, za jejich velkou chuť pracovat, učenlivost, nekonfliktnost a oddanost. Australáci milují pohyb, aktivitu, prostor a vodu. :-) Je důležité, aby měli zaměstnání a nenudili se.

My máme pejsky venku v kotcích, pro zdárný rozvoj ale potřebují dostatek pohybu a aktivity. Bez problémů ale mohou žít i v bytě. Alespoň soudě podle těch našich. Jak se dostanou na gauč, nejde je z něj dostat. J Když to shrnu, chtěla jsem plemeno, které je zdravé, vhodné k dětem, na psí sporty a na vyjížďky s koňmi. A to mi australáčci splnili na 150%. :-) Pro naši rodinu je to zkrátka ideální rodinný pes.

Odchovy

Rok 2014 byl pro nás z hlediska odchovů úspěšný. Podařily se nám celkem tři vrhy. Díky vhodným podmínkám a spoustě lidí a dětí, kteří pravidelně navštěvují náš rodinný jezdecký klub, máme vždy spoustu ochotných rukou na procházky, venčení a socializaci štěňátek. Takže vše probíhalo úplně hladce.

Vrh C

Na vrh C jsem se moc těšila. Matkou se poprvé stala naše holčička Meri. Je to fena s vůbec nejlepším rodokmenem ze všech našich psů. Navíc má velmi přátelskou povahu, miluje děti a mě má za střed svého světa. Prostě taková moje závislačka J.

Za „ženicha“ jsme vybrali psa Maila původem z USA s nádherným exteriérem, skvělou povahou a se super zdravotními výsledky. Z tohoto spojení přišlo na svět 11 krásných štěňátek. Byl o ně velký zájem, ale podařilo se mi jednoho pejska si nechat pro sebe. Naší smečku tak posílil pejsek Curacao Cofi Capito. Je to velmi nadějný mladý klouček, a protože je velmi šikovný na výcvik, věnujeme se obedienci. Doufám, že v ní budeme úspěšní.

Vrh D

Druhý vrh byl z lásky. Lépe to ani popsat nejde. Původně jsme pro tento vrh zamýšleli úplně jiné rodiče. Pak ale přišlo velké překvapení. Naše Capinka se mi začátkem loňského března několik dnů nezdála ve své kůži, nežrala a měla trochu výtok. Bála jsme se dvojnásob, protože nám ji zhruba půl roku před tím někdo otrávil. Tehdy 14 dnů bojovala a z počátku jsme neměli velkou naději, že to vůbec přežije. Vzala jsem tedy Capinku k veterináři a ten nám po vyšetření oznámil, že není nemocná, ale březí. Capi nám tak dokázala, že je zdravější, že si myslíme.

Byla jsem hodně překvapená, Capi nedala nijak najevo, že hárá. U nás ve smečce to probíhá tak, že když se nějaké čubinka rozhárá, začnou jé obtěžovat a náš Mekáček se začne zajímat. Fenku tedy oddělíme, nevenčíme společně s Mekem, atd. Možná protože je Capi kápo naší smečky, ostatní si nedovolili jí obtěžovat, ale ani já jsem nikde nenašla ani kapku krve.

Když jsem zjistila, jaké překvapení pro nás Capinka má, ulevilo se mi, že není nemocná. Nicméně radost vystřídala panika. Vhledem k té prodělané otravě jsme měla strach, jak proběhne druhá polovina březosti i porod samotný a obrečela jsem to ještě u doktora. Měla jsem taky trochu strach, jestli jí nenakryl nějaký voříšek. Od otravy našich pejsků ale máme nainstalovaná kamery a veterinář mi přibližně určit období krytí. Zasedla jsem tady doma k počítači a našla jsem to. Tátou štěňátek je Mek! J  Pro všechny případy jsem nechala štěndům udělat ověřit DNA původ.  

Krytí jsem nahlásila na klub a požádala o vystavení krycího listu. Mek a Capi se k sobě naštěstí velmi hodí, a to jak exteriérově tak i povahově. Narodilo se jim šest nádherných štěňat. Neodolala jsem a nechala si fenečku mé vysněné barvy red merle. Mek a Capi jsou mí srdcoví psi, tak jsem asi ani nemohla jinak. :-)

Vrh E

Pro loňské třetí krytí jsem vybrala stejného psa, jako pro vrh C. Nějak jsem zaváhala se správným načasováním a na krytí jsem dojela doslova na poslední chvíli. Mailo je ale pašák a vše zvládl na jedničku s hvězdičkou. :-) Je to úžasný pes. Narodilo se nám sedm štěňátek.

Výstavy a výcvik v roce 2014

Při ohlédnutí za rokem 2014 nemohu zapomenout na výstavy a výcvik. Na výstavním poli jsme dosáhli několika významných ocenění. Za největší považuji získání cenného titulu na Evropské výstavě psů, která se v roce 2014 konala v Brně. Naše odchovy Kai i Dori získali ve své třídě titul Evropská naděje 2014. Ale dařilo se i dalším našim psům. Mek dokončil Českého šampiona, Slovenského šampiona i grandšampiona a splnil podmínky pro získání titulu Interšampion. Velmi si vážím i výsledku ze zářijové výstavy KCHMPP SK, kde získal titul BOB a dokonce BIS 3.

Cofee se také velmi dařilo, dostála podmínkám pro udělení titulu Interšampion.  Obzvlášť březen byl pro ni úspěšný. Nejdřív získala na klubové výstavě KCHMPP SK titul Klubový vítěz, následně velmi cenné vítězství BOB na Mezinárodní výstavě v Nitře.

Capinka i po prodělané otravě zvládla dokončit Slovenského šampiona krásy.  Také Acyra získala titul šampion.  

Na poli výcviku nejsme takový přeborníci jako na výstavách, ale snažíme se o dobré výsledky. Úspěšně složily zkoušku AD Blair Cofi Capito a Arecha Cofi Capito, obě v našem spoluvlastnictví. Acyra Garzo Lobo získala zkoušku OB-Z s Hankou Böhme.

 

Směřování a cíle chovu v naší chovatelské stanici

Ze všech uvedených věcí je mou největší vášní právě chov. Chovám ne pro peníze nebo chvilkovou slávu na výstavách, ale pro chov jako takový. Miluji celý ten proces. I když už máme za sebou několik odchovů, stále mě fascinuje, co dokáže příroda. Chov pro mě vlastně začíná už výběrem štěňátka, ze kterého by se měl stát jedinec vhodný pro chov. Pak člověk dva roky čeká, zda vše dobře dopadne a pejsek bude k chovu vhodný. Necháváme udělat zdravotní vyšetření, pro jistotu i nad rámec těch nutných, absolvujeme výstavy, rovněž i nepovinné, a bonitaci. Tím vším si chceme být jisti, že jsme vybrali pro chov toho správného pejska. Zdravotní vyšetření, hodnocení exteriéru i povahy jsou velmi důležité také pro výběr vhodného partnera.

A když vše vyjde jak má, rozjede se ta napínavější část. Výběr vhodného partnera, čekání na hárání, vhodné načasování, samotné krytí, březost a konečně porod. Je to celé velký zázrak. Adrenalin a vzrušení provází celé toto období. Poté následuje osm strašně krátkých týdnů, kdy máme štěňátka doma. Sleduji, jak rostou, všímám si jejich předností a nedostatků a sbírám všechny potřebné informace o každém z nich pro budoucí páníčky. Snažím se, aby naše štěnda odcházela k novým majitelům nadstandardně socializovaná a připravené na život s nimi.

Odchovy plánuji především podle aktuální kondice našich psů. Využívám při tom jednak narůstající zkušenosti s odchovy, ale i znalosti z genetiky získané při studiu na České zemědělské universitě a odbornou literaturu na toto téma. Kloním se k odbornému názoru, že kvalitu chovné feny můžeme soudit až po třech vrzích se třemi různými psy. Samozřejmě pokud se ukáže, že fena nemá co předávat dál nebo se vyskytne nějaký zdravotní problém u feny či u potomků, měla by být z chovu vyřazena i dříve než po třetím vrhu. Opačný případ je nezodpovědný a neetický jak vůči samotným potomkům a rodičům, tak vůči novým majitelům.  

Další co musí chovatel před rozhodnutím odchovat vrh dobře zvážit, je to zda se dokáže o štěnda dobře postarat. Jde hlavně o dobrou socializaci štěňat, ale také o zajištění jejich materiálních potřeb (krmení, očkování, odčervení). Odchov štěňat je finančně velmi náročný a nejde za ním hledat zisk. Chovat by se mělo pro zábavu a ne s vidinou zisku. Pokud totiž uděláte vše, tak jak se má, zjistíte po prodeji štěňat, že se v lepším případě náklady rovnají zisku z prodeje. Každý chovatel také musí být připraven na možnost, že štěnda nenajdou nové majitele hned a musí se o ně i kvalitně postarat i když zůstanou doma déle. Malý dorostenec má větší nároky na čas chovatele, je třeba ho nejen učit základním dovednostem jako je chůze na vodítku, ale také ho brát na různá místa a pokračovat v jeho socializaci. 

Ideální je, když při chovu jsou potomci vždy o stupeň lepší než jejich rodiče. Ne vždy se to povede a člověk může udělat i krok zpět, důležité je se ale z této chyby poučit a již jí neopakovat.

Mým cílem není odchovávat výstavní špičky nebo vrcholové sportovce, i když vítězství odchovu na výstavě nebo složená zkouška potěší :-), ale snažím se odchovávat všestranné jedince, kteří budou mít při zachování pěkného exteriéru i výbornou povahu a budou dělat svým majitelům radost, tak jako moji psi dělají radost mě. Ze své zkušenosti také vím, že je úplně jedno, jestli budete chodit „blbnout“ na zahradu, na vycházky, agility, k ovečkám nebo na cvičák. Důležité je dělat to, co vyhovuje Vám a Vašemu pejskovy. Pro mě je důležité najít našim miminkům hodné milující majitele, to pro mě bude záruka spokojeného chlupáčka z naší CHS.

Za fotky moc děkuji Renata Hofmann a Denny Strnadová. :-)