O plemeni

Pod tuto záložkou jsem umístila standard plemene. Ráda bych se ale s Vámi podělila o svůj názor na plemeno Australský ovčák. Mám doma několik zástupců tohoto plemene - psy i fenky. Každý z nich je osobnost, ale mnoho vlastností mají stejných.

Australáček je velmi nadprůměrně inteligentní pes, je to znát v každodenním životě, velice snadno se učí nové věci, všechno chápe velmi rychle a moc dobře si pamatuje. Má silně zakořeněný pastevecký a ochranitelský pud. Máme doma ovečky, kozy, koníky i drůbež a vlastností australáčků se dá dobře využít při manipulaci s hejnem či stádem zvířat. Není třeba ho k tomuto nijak zvláštně cvičit, má to prostě v sobě.

Carson v klubovně na cvičáku

Čeho si na našich pejscích vážim je jejich oddanost rodinně. K dětem jsou velice přátelštví a neuvěřitelně trpělivý. Mám dva syny, kteří s pejsky vyrůstají od malička a nikdy jsem neměla problém, při jejich společných hrách. Naše první pejsky jsme si koupili, když klukům bylo jednomu dva roky a druhému půl roku. Kluci moc dobře vědí, že jsou to živá zvířátka, a že jim nesmí ubližovat, ale občas se stane, že pejsky zmáčkou, "zalehnou" nebo nějak jinak omezí. Ani jeden z našich ausíků na ně nikdy nezavrčel nebo nedej bože po nich "nevyjel".

Chlupáčci dovádí k klukama

Další vlastnost která je pro mě neocenitelná je to, že venku neutíkají. Pořizovala jsem si je jako pejsky ke koním, a toto plní dokonale. Vůbec nemají tendece honit zvěř, když vidí srnky, jen na ně zavolám a oni mě následují. Drží se mě a koně, abych jim náhodou neutekla. :-)

Jsou velmi přátelští k jiným psům. Navštěvuji s nimi agility a obedience. Tam jsem moc ráda, za jejich velkou chuť pracovat, učenlivost, nekonflliknost s ostatními pejsky a oddanost.

Já s Cofee na výcviku ZKO Slovanka

Australáci milují pohyb, aktvitu, prostor a vodu. :-) Je důležité  aby měli zaměstnání a nenudili se. Naši pejsci žijí v kotcích, nemyslím si, že by tím strádali, když se vrátíme z práce, tak se jim snažíme hodně věnovat. Jinak si myslím, že je plemeno, které je vhodné i do bytu, soudě podle těch našich. :-) Jak se dostanou na gauč, tak je nesnadné je z něho dostat.

Carsonek a jeho oblíbené místo

Výhodou je i jejich samočistící srst, večer po procházce jsou to blátivé koule a ráno najdu v kotci tři krásné pejsky a za zemi "prach", který z nich vypadal. Srst se dobře udržuje, já je se přiznám, že skoro nečešu a ti co zrovna nejedou na výstavu se ani nekoupou. :-) Samozřejmě pokud se chcete s pejskem zúčastnit vstavy, tak je nutné ho před výstavou vyčesat, upravit a případně i vykoupat.

Kluci s Carsíkem

No když to shrnu, chtěla jsem plemeno, které je zdravé, vhodné k dětem, na psí sporty a na vyjížďky s koňmi, a to mi australíčci splnili na 150%. :-) Pro mě je to zkrátka ideální rodinný pes.

Citunka se mnou na zádech a chlupáčky před sebou na vyjížďce

Doufám, že všechny tyto vlastnosti, budou moji chlupáčci předávat dál a povede se mi udělat třeba i z Vás šťastné majitele šťastných ausíčků. :-)

A varování u jednoho ausíčka se jen těžko zůstává. :-D

Na společné procházce